Az Országgyűlés megkezdi annak a javaslatnak a vitáját, amely kötelező vagyonnyilatkozatot ír elő az európai parlamenti képviselőknek is. Aki nem tesz eleget ennek, akár mandátumát is elveszítheti.
Megkezdi vitáját az Országgyűlés annak a törvényjavaslatnak, amely előírná, hogy az európai parlamenti képviselőknek is a magyar országgyűlési képviselőkével azonos vagyonnyilatkozatot kelljen tenniük. Aki ezt elmulasztja, akár a mandátumát is elveszítheti.
Orbán Viktor miniszterelnök még az évértékelő beszédében jelezte: a jövőben az EP-képviselőktől is elvárják majd ugyanazt az átláthatóságot, mint a magyar törvényhozóktól. Ezt követően Hankó Balázs (Fidesz) és Juhász Hajnalka (KDNP) közösen nyújtotta be a konkrét törvényszöveget azzal az indoklással, hogy „a brüsszeli átláthatósági mechanizmusok nem nyújtanak megfelelő garanciát a közélet tisztaságának megteremtéséhez”.
A javaslat értelmében a magyar választók által megválasztott EP-képviselőknek és közvetlen családtagjaiknak is vagyonnyilatkozatot kellene benyújtaniuk. A képviselők dokumentumai nyilvánosak lennének, míg a családtagoké nem. Bár a hazai vagyonnyilatkozati rendszert gyakran éri kritika – többek között átláthatósági hiányosságok miatt –, a beterjesztők szerint az mégis az egyik legszigorúbb Európában.
Az új szabályozás egy kemény szankciót is tartalmaz: ha egy képviselő nem tesz eleget a vagyonnyilatkozati kötelezettségnek, vagy szándékosan hamis adatot közöl, a Nemzeti Választási Bizottság megfoszthatja mandátumától.
Bár a beterjesztők nem nevezték meg konkrét személyt, az ellenzéki szereplők szerint a kezdeményezés elsősorban Magyar Péterre, a Tisza Párt elnökére válasz. Magyar Péter korábban kijelentette: pártjának képviselői készek eleget tenni az új előírásoknak, mivel – szavai szerint – „nem lopták el a fél országot”, és „nincs hatvanpusztai birtokuk” sem. Emellett azt is sürgette, hogy minden politikus vagyongyarapodását vizsgálják meg húsz évre visszamenőleg, külön kiemelve Orbán Viktor családjának meggazdagodását.
A hétfői parlamenti ülésen emellett más fontos döntés is születhet: az Országgyűlés szavazhat arról is, hogy kitiltsák-e a Parlamentből és több mint 80 millió forint bírsággal sújtsák a Momentum öt képviselőjét, valamint Hadházy Ákost.