A vármegyei közgyűlésen követelik a Tarna élővilágát elpusztító borász kitüntetésének visszavonását

Több, egymástól független forrásból származó információink szerint a Mi Hazánk Mozgalom Heves Vármegyei Közgyűlésének tagja, Kismihók Tamás, a testület soron következő, január végi ülésén, napirend előtt beszél majd a több, mint két évvel ezelőtti, a helyi, az országos, és a nemzetközi sajtóban is nagy visszhangot kiváltott Tarna-ügyről.

Mint ismert korábban Aldebrőn a Tóth és Tóth Borászat tulajdonosa, a jelenleg vádlottként bíróság előtt álló, és a Katasztrófavédelem által vízlopásért már jogerősen elmarasztalt Egyed László és munkatársai kiszivattyúzták a Tarna folyó teljes vízkészletét. Ezzel több tízezer gerinces, köztük számos védett állat halálát okozva. A vízlopást helyi állat és természetvédők, polgárőrök, gazdák, és helyi politikusok észlelték, amelyet követően egy polgári engedetlenségi akció keretében eltávolították a Tarna medréből az illegálisan elhelyezett szivattyúkat. Az esetről akkor videó is készült.

Akkor a helyszínen a borászat tulajdonosa verőemberekkel próbálta megakadályozni az akciót, és a civilek tettleges bántalmazásnak szándékáról csak akkor tett le, amikor megjelent a helyszínen Hajdara Roland, gazdálkodó, a Mi Hazánk Mozgalom Gyöngyösi választókerületi elnöke.

Az ügy miatt a Füzesabonyi Rendőrkapitányságon önálló nyomozócsoportot alakult, amelynek munkája nyomán, ma már  természetkárosítás és víz lopás bűncselekménye miatt áll bíróság előtt a borászat tulajdonosa, Egyed László. 

A Tarna megmaradt élővilágának megmentésére akkoriban óriási összefogás jött létre: Kápolna akkori alpolgármestere, Szalóki Péter gazdálkodó, a térség több tekintélyes vállalkozója, polgárőrök, mezőőrök és vízügyi dolgozók mentették a halakat, és hoztak létre a kiszáradt mederben itatóhelyeket az állatvilág számára. A civileket – akik akkor és azóta is számos életveszélyes, valamint súlyos fenyegetést kaptak a borászat nevében – Dr Pápai Ákos, ügyvéd, a Mi Hazánk Mozgalom egri választókerületi elnöke képviseli, azokkal a politikusokkal szemben is, akik a nyilvánvalóan súlyos, ökológiai erőszakot elkövető borászokat próbálják mentegetni.

A gyilkos szivattyú a Tarnán. Fotó: Macskaárvaház Alapítvány

A Tarna vizet kiszivattyúzó Tóth és Tóth Borászat tulajdonosai, köztük az ügy elsőrendű vádlottja Egyed László, korábban Vona Gábor közvetlen munkatársának, Szűcsné Major Ildikónak a javaslatára – Heves Vármegye legrangosabb díját, a Telekessy István Területfejlesztési Díjat kapta meg, amelynek azonnali visszavonását a civilek már több, mint két éve, többször írásban is kezdeményezték, de semmifajta érdemi választ nem kaptak. 

Úgy tudjuk, a Mi Hazánk Mozgalom helyi politikusai azt szeretnék elérni, hogy legkésőbb március 22-re, a Víz Világnapjára töröljék a tekintélyes Telekessy díj kitüntetettjei közül a vétkes borászat tulajdonosait. 

Úgy értesültünk, hogy március 22-én, szombaton Dócs Dávid a Mi Hazánk Mozgalom alelnöke, az országgyűlés jegyzője, Kismihók Tamás és Polyák Katalin, a párt Heves Vármegyei képviselői, valamint Hajdara Roland gyöngyösi és Dr Pápai Ákos egri választókerületi elnökök Kápolnára látogatnak, annak a két civil szervezetnek – a Szurkolók az állatokért mozgalom és a Macskaárvaház Alapítvány – a bázisára, amelyek tagjai és szimpatizánsai annakidején a gyilkos szivattyúkat eltávolították a Tarna medréből.

Szalóki Péter és Bóday Pál a kiszáradt Tarna mederben. Fotó: Macskaárvaház Alapítvány

Meg tudom erősíteni, hogy a Mi Hazánk Mozgalom említett politikusai, köztük Dócs Dávid országgyűlési képviselő úr is vendégünk lesz a Víz Világnapján Kápolnán a Macskaárvaházban, ahol olyan fokozottan védett, kihalás szélére sodródott ártéri növényeket ültetünk majd el, mint például a Fekete Galagonya, amelynek élettere pont a Tarna kiszivattyúzásához hasonló ökológiai merényletek miatt szűkült be teljesen a Kárpát medencében.

– nyilatkozta portálunknak Bóday Pál a Macskaárvaház Alapítvány kuratóriumi elnöke, a Tarnát mentő polgári engedetlenségi akció egykori szervezője, aki azt is hozzátette: a Mi Hazánk Mozgalom politikusai a közel három évvel ezelőtti ökológiai merénylet óta folyamatosan az ügyükmellett állnak, bár erről mostanában megritkultak a híradások. Az állatvédő aktivista azt is hozzátette:

Nemrégiben valóban egyeztettünk Kismihók Tamás képviselő úrral is, aki nagy örömünkre jelezte, hogy nem kívánja annyiban hagyni, hogy a Heves Vármegyei Közgyűlés lényegében évek óta hallgat, mind a Tarnát ért ökológiai katasztrófáról, mind pedig annak Telekessy Díjjal páváskodó előidézőiről.

Bóday Pál megerősítette, hogy a történtek óta folyamatosan fenyegetéseknek vannak kitéve, emiatt több büntetőeljárást is kezdeményeztek már. Az állatvédő szerint az viszont jó hír, hogy a nemrégiben lezajlott önkormányzati választásokon a Heves Vármegyében élők nagyrészt tökéletesen beárazták a Tarnát elpusztító borászatot mentegető, és civilek ellen szervezkedő politikusokat és a legtöbbjüket a választók június 9-én, míg a pártjuk már azt megelőzően eltávolított a pozíciójából.

Akivel még küzdünk, az Berecz Kálmán, Kápolna polgármestere, aki a Tóth és Tóth Borászat által okozott ökológiai katasztrófa után, a kápolnai falunapon tüntetőleg Tóth Bort adományozott elismerésként, de Berecz nem csak így jelezte, hogy teljes mellszélességgel Tóth-ék mellett áll, hiszen több tanú jelenlétében azt is kijelentette, hogy kicsinál minket Kápolnáról.

– meséli portálunknak az aktivista. 

A Betyársereg képviselői és Dr Pápai Ákos tiltakoznak Berecz Kálmán fenyegetései ellen. Forrás: Macskaárvaház Alapítvány

Bóday hozzátette: bízik abban, hogy ha már a Macskaárvaház, és a Szurkolók Az Állatokért mozgalom kérését semmibe vette a korábbi Heves Vármegyei Közgyűlés, most Kiss Mihók Tamás kezdeményezésére konszenzus alakulhat ki abban, hogy vármegyénkben ökológiai gengszterek nem viselhetnek olyan elismerést, amellyel számos köztiszteletben álló embert tüntettek ki az elmúlt évtizedekben.

A Macskaárvaház Alapítvány kuratóriumi tagja számára – elmondása szerint – érthetetlen a Fidesz többség hallgatása, hiszen nekik eltussolás helyett kifejezetten büszkéknek kellene lenniük a Tarna-ügyre. A büntetőfeljelentést, amelynek nyomán a Tarna elpusztítói most a vádlottak padján ülnek, és amelynek nyomán jogerősen elmarasztalták őket vízlopásért a Katasztrófavédelem, nem más tette, mint Gyetvai Péter a Macskaárvaház Alapítvány önkéntese, természetfotós, ökoturisztika szakújságíró, a Fidesz Kál-Kompolti szervezetének elnöke.