Szalóki Péter alpolgármester szerint óriási közösségi érték Kápolnán a Macskaárvaház.
Először 3 évvel ezelőtt készítettünk itt, a kápolnai Tarna parton egy videót, amelyben felhívtuk a figyelmet a vizes élőhelyekre leselkedő súlyos veszélyekre. Több, mint másfél évvel ezelőtt akkor forgattunk ugyanitt, a Macskaárvaház melletti Tarna parton másodszor, amikor bekövetkezett a katasztrófa: egy aldebrői borász kiszivattyúzta a Tarna vízét és elpusztított a folyó élővilágát. Most pedig a Víz Világnapja alkalmából arra szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy még mindig mennyien nem ismerik, nem tisztelik és nem óvják ezeket a Tarnához hasonló kis ökológiai folyosókat az emberek. Addig bizonyosan minden adandó alkalommal meg kell szólalnunk a vizes élőhelyek védelmében, amíg még az egri közgyűlésben is ül olyan képviselő, aki nyilvánosan azzal büszkélkedik, hogy azt sem tudja, hol folyik a Tarna.
– fogalmazott Bóday Pál, a kápolnai Macskaárvaház Alapítvány kuratóriumi elnöke az alapítvány Vizes Élőhelyek Világnapi ünnepén, ahol az állatvédő civil szervezet leglelkesebb önkéntesei, Szomszéd Lali egri tanuló, Gilyén Márton üzletember, valamint Szalóki Péter Kápolna alpolgármestere, és Kapin Ricsi, a Szurkolók Az Állatokért mozgalom vezetője társaságában fogalmazta meg gondolatait.
Óriási értéknek tartom, hogy a Macskaárvaház több, mint fél évtizeddel ezelőtt Kápolnára költözött, a vendégeikként sok kitűnő ember fordult meg a falunkban, és a helyiek körében, velem együtt, sokan mások is aktív tagjai lettek az itteni állat és természetvédő baráti közösségnek.
– fogalmazott Szalóki Péter Kápolna alpolgármestere, aki felidézte: gyermekkora legkellemesebb emlékei kötődnek a Tarnához, amely szerinte közkincs, de mindenkinek úgy kellene óvnia és védenie, mintha a sajátja lenne.
A lokálpatrióta helyi politikus azt is elmondta, a Tarnát ért ökológiai agresszió a természetben katasztrofális veszteségeket okozott, viszont még jobban összekovácsolta és kibővítette a Macskaárvaház körül kialakult állat és természetszerető helyi közösséget. A Tarnamente gazdái, nyugdíjasai, horgászai, vállalkozói, polgármesterei, egy emberként álltak be önkénteskedni, hogy mentsük, aki még menthető: fuldokló halakat, szomjazó madarakat és vadakat.
Akár az állatokat, a természetet, vagy magát a Macskaárvaházat éri támadás, a Szurkolók az állatokért mozgalom azonnal itt van,
– fogalmazott Kapin Ricsi, aki arról is mesélt: miként változott az ő gondolkodása is, az elmúlt több, mint fél évtizedben, mióta sportolók, radikális focidrukkerek társaságában megalapította állatvédő mozgalmát.
Kutyamentőként kezdtem, de hamar debütáltam macska és madármentőként is, majd jöttek a kacsák, libák, csirkék, malacok, míg végül kénytelen voltam felismerni, hogy nem csak határozott fellépéssel, ha kell ököllel lehet sok állatot megmenteni, de az étkezésünkkel is. Ezért lettem mára vegetariánus, amiért sok kritikát kapok – a vegánoktól. Innen is üzenem nekik, hogy jövök, igyekszem, csak náluk egy kicsit lassabban haladok, de nincs már messze az idő, amikor megérkezem az ő közösségükbe.
– fogalmazott az ismert magyar állatvédő. Kapin Ricsi felidézte: amikor agresszív, felfegyverkezett verőemberekkel néztek farkasszemet az aldebrői Tarna parton, akik a folyó élővilágát elpusztító gyilkos szivattyúkat őrizték, nagyon büszke volt a vele tartó kápolnaiakra, káliakra, kompoltiakra, tófaluiakra, hiszen senkinek nem fordult meg a fejében, hogy meghátráljunk.
Bár az ökológiai katasztrófa megakadályozásával elkéstünk, halak, madarak, vadak százainak életét tudtuk így is megmenteni, a börtönben pedig már várják a jelenleg vádlottak padján ülő borászt.
– fogalmazott az egykori Fradi B közép focidrukker.
A Vizes Élőhelyek Világnapja alkalmából az aktivisták madár, rovar és méhecskebarát facsemetéket ültettek a Tarna árterében. A kápolnai akciót, vele egyidőben, Kompolton, Tófaluban és Feldebrőn is faültetés kísérte a Tarna települések Tarna partjain.