2025 januárja újabb riasztó rekordot hozott az éghajlatváltozás terén. A Copernicus Éghajlatváltozási Szolgálat (Copernicus Climate Change Service) mérései szerint az idei január globális átlaghőmérséklete 0,79°C-kal haladta meg a 1991-2020 közötti időszak januári átlagát. Az iparosodás előtti, 1850-1900-as referenciaidőszakhoz képest pedig a növekedés még drámaibb: 1,75°C-kal magasabb értéket mértek.
Ez a tendencia nem egyedi eset, hanem egy hosszabb távú folyamat része. Az elmúlt 19 hónapból 18-ban a globális átlaghőmérséklet melegebb volt az iparosodás előtti időszakhoz képest, ráadásul rendszeresen elérte vagy meghaladta az 1,5°C-os küszöbértéket. Ez az adat rávilágít arra, hogy a globális felmelegedés üteme tovább gyorsul, és egyre gyakrabban érjük el azt a kritikus szintet, amely jelentős hatással van az ökoszisztémákra és az emberi életkörülményekre.
Természeti jelenségek is befolyásolják a rekordokat
Érdekesség, hogy a hőmérsékleti rekord annak ellenére következett be, hogy tavaly év végén a La Niña időszak kezdődött, amely általában hűvösebb időjárást eredményez. A La Niña ellenpólusa, az El Niño viszont jelentős szerepet játszott a korábbi hónapok melegrekordjaiban. A két jelenség a Csendes-óceán felszíni hőmérsékletének ingadozásával kapcsolatos, és az egész bolygó időjárására kihatással van. Az El Niño idején melegebb, a La Niña idején hűvösebb időszakok következnek be, de az emberi tevékenység okozta éghajlatváltozás miatt ezek a hatások is egyre szélsőségesebbé válnak.
Melegrekordok Magyarországon is
A globális változások Magyarország időjárásában is megmutatkoztak. A hónap második felében hazánkban hat új melegrekord dőlt meg. Január 28-án az abszolút januári rekordot mindössze egy fokkal sikerült elkerülni. Ezek a helyi adatok alátámasztják, hogy a klímaváltozás hatásai már nem csak a távoli régiókban, hanem közvetlen környezetünkben is érezhetők.
Figyelmeztetés a jövőre
A januári hőmérsékleti adatok újabb figyelmeztetést jelentenek arra, hogy sürgős lépések szükségesek a globális felmelegedés mérséklése érdekében. Az éghajlatváltozással kapcsolatos tudományos kutatások egyértelműen rámutatnak arra, hogy az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése nélkül a hőmérsékleti rekordok továbbra is egyre gyakoribbá és súlyosabbá válnak. Az idei év első hónapja egyértelmű jelzés, hogy az idő sürget, és közös cselekvésre van szükség a fenntartható jövő érdekében.