A bűn- és balesetmegelőzési tájékoztatás, oktatás elősegítése, valamint a tanulmányi célú tartózkodási kérelmek hatékonyabb ügyintézése érdekében írt alá együttműködési megállapodást az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem, a Heves Vármegyei Rendőr-Főkapitányság és az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság Észak-magyarországi Regionális Igazgatóság a Líceumban.
A 250 éves múltra visszatekintő Eszterházy Károly Katolikus Egyetem büszke örökségére, s emellett innovatív, 21. századi intézményként, országos hatású tudásközpontként stratégiai feladata, hogy reagáljon a jelen kor kihívásaira. Az intézmény küldetése, hogy a régióban betöltött szerepe minél inkább kiteljesedjen. Az egyetem oktatási és kutatási alaptevékenysége mellett kiemelten fontos az úgynevezett harmadik missziós tevékenység, a társadalmi szerepvállalás, amelyben az intézmény partnerei között nem csak köznevelési intézmények, vagy a gazdasági szféra szereplői találhatók, hanem olyan partnerek, mint a Heves Vármegyei Rendőr-Főkapitányság és az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság Észak-magyarországi Regionális Igazgatóság.
A korábbi közös munka újabb mérföldkőhöz érkezett 2023. október 10-én: az egri Líceumban írt alá együttműködési megállapodást Dr. Pajtókné Dr. Tari Ilona, az egyetem rektora, Dr. Lipusz Brigitta r. ezredes, az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság Észak-magyarországi Regionális Igazgatóság igazgatója és dr. Mecser Tamás r. ezredes vármegyei rendőrfőkapitány.
A mai, változó világban egy katolikus egyetem stabil hátteret kell, hogy adjon oktatóinak, hallgatóinak, munkatársainak. Ez csak úgy valósulhat meg, ha az intézmény folyamatos kapcsolatot ápol a régió gazdasági, állami szereplőivel, civilszervezeteivel
– emelte ki az eseményen Dr. Pajtókné Dr. Tari Ilona.
Elhangzott: a szerződés értelmében a Heves Vármegyei Rendőr-Főkapitányság a jövőben egyebek mellett tájékoztatókat, előadásokat tart majd az egyetemen, szakmai gyakorlati helyet biztosít gyermek-, illetve családvédelmi tárgykörben az EKKE szociálpedagógia szakos hallgatói részére, valamint közösen kidolgozzák a „Kommunikáció és megelőzés” elnevezésű kreditpontos tantárgyat, amely megismerteti az egymás mellett élés alapvető feltételeit, és betekintést enged a rendőrség hétköznapjaiba. Az EKKE – Idegennyelvi Képző és Szolgáltató Központja munkatársaival – vállalja a Rendőr-főkapitányság dolgozóinak idegen nyelvi képzését, továbbképzését, a Magyar Nyelvészeti Tanszék pedig évenkénti előadásokat tart. Az egyetem emellett kedvezményes áron biztosít sportolási lehetőséget létesítményeiben a nyomozó hatóság részére.
Dr. Mecser Tamás r. ezredes úgy fogalmazott: rendőrként gyakran mondja, hogy „vigyázzunk az értékeinkre”, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem pedig olyan érték, ami túlmutat a városon, a vármegyén, s az országhatárokon. A rendőrfőkapitány kifejtette: a cél, olyan bűn- és balesetmegelőzési ismeretátadás, amelyet a hallgatók későbbi életükben is felhasználhatnak. Hangsúlyozta, a mostani megállapodással a jövőbe fektetnek be a felek.
Dr. Lipusz Brigitta kiemelte: az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság Észak-magyarországi Regionális Igazgatóság az egyetemmel együttműködve azon dolgozik, hogy a felsőfokú tanulmányukat, tudományos tevékenységet folytatni kívánó külföldi állampolgárok ebben az intézményben valósíthassák meg céljaikat, teljesíthessék be álmaikat. Az igazgató hozzátette: hatóságként ugyanakkor elsődleges feladatuk, hogy Magyarország biztonsági érdekeit szem előtt tartva nyissák meg hazánk kapuit a beutazni kívánó külföldi állampolgárok előtt.
– A Magyarországon, Egerben tanuló külföldi tehetséges hallgatók a jövő nemzetközi kapcsolatainak ígéretei – emelte ki, hozzátéve: a kormányzat által kínált lehetőségek, valamint az EKKE toborzási programjának eredményeképpen 2023-ban 16 százalékkal emelkedett az Eszterházyra érkező külföldi hallgatók száma az előző évhez viszonyítva. Szavai szerint idén 107 külföldi hallgató kérelmezett tartózkodási jogosultságot az Eszterházy Károly Katolikus Egyetemen folytatott tanulmányokra hivatkozva – ők 27 különböző, EU-n kívüli ország állampolgárai.
Az eseményen elhangzott: a kontraktus értelmében gyorsabb, hatékonyabb lesz a jövőben a külföldi hallgatók tanulmányi célú magyarországi tartózkodásával kapcsolatos ügyintézése: az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság Észak-magyarországi Regionális Igazgatóság – az általános ügyfélfogadási időn kívül – biztosít ügyfélfogadást a tartózkodásra jogosító engedélyekkel kapcsolatban az EKKE hallgatóinak, megkereséseiket pedig soron kívül megválaszolja. Az egyetem széleskörű – már a felvételi időszakban elindított – tájékoztatással és a képzéseire felvett hallgatók számára kiállított felvételi igazolással is segíti a hatékony ügyintézést.
Fotó: Szántó György
Forrás: EKKE honlap