Háborog a lakosság, hónapok óta tudta az önkormányzat, hogy munkásszálló épül a Galagonyás utcában, mégsem tettek semmit

Néhány napja robbant a hír, elsőként a közösségi médiában, hogy egy befektető külföldi munkavállalóknak, egész pontosan vietnámiaknak szállást nyújtó munkásszállót létesítene Lajosváros északi részén, a Galagonyás utcában.

Azóta több civil és közéleti szereplő is megszólalt az ügyben, mind egymásra licitálva az ügyben. Persze a hírt a helyi média is megírta, mi azért nem jelentkeztünk a témában eddig, mert az eddigi nyilatkozókkal ellentétben szerettünk volna tisztán látni az ügyben és alaposan körüljárni azt.

Sajnos beigazolódott a gyanúnk, a munkásszálló, ha akarjuk, ha nem, megépülhet és ez ellen a városvezetés – akik hónapok óta tudtak erről – nem tett semmit sem, sőt!

Bár az elmúlt napokban egészen ma délutánig az önkormányzat és a városvezetés egyetlen nyilatkozatot sem tett az ügy kapcsán, helyettük a közélet különböző szereplői megtették ezt. Oroján Sándor polgármesterjelölt például közösségi oldalán ugrott rá a témára remek politikai érzékkel, de őt követték még más városi politikusok is. Ezt követően kedd délután, érezve az egyre növekvő kényszert és felháborodást végül az Egripost blogon, a városvezetés lakájmédia felületén is megjelent egy hír, amiben elismerik, hogy a történet valójában nem ma kezdődött.

Szerdán délelőtt bejárást tartottak az ügy kapcsán a helyszínen. A lakók attól félnek, hogy az ide érkező külföldi munkavállalók miatt bezuhannak a telekárak és az amúgy sem túl jó közbiztonság még tovább romlik majd. Fotó: Mihály Péter // Egri Válasz

Nézzük időrendben a történéseket

A terület jelenleg is külterületi gazdasági övezetnek minősül. 2022-ben kérelmet nyújtott be egy vállalkozó, hogy sorolják át belterületi lakóövezetté, s így lehetségessé váljon számára egy 140 lakásos lakópark megépítése. Az alpolgármester állítása szerint a kérelmet a Közgyűlés illetékes bizottsága, a Városképi és Urbanisztikai Bizottság akkor elutasította. Minczér Gábor alpolgármester elmondta, az önkormányzat által támasztott feltételeket – például az infrastruktúra fejlesztését – a beruházó nem vállalta, így az engedélyezési folyamat nem folytatódhatott tovább.

Itt nyissunk egy zárójelet, ugyanis ez a városvezetés első két hazugsága a történetben. Miután kicsit utánajártunk, kiderült, hogy az illetékes bizottság 2022. májusában igenis jóváhagyta a lakópark építési terveket, ami után az önkormányzat még településrendezési szerződést is kötött a beruházóval a lakóparkra, amiben minden infrastruktúra kiépítést vállalt a beruházó. Tehát ezek szerint az alpolgármester rögtön duplán nem mondott igazat. Zárójel bezár.

A bizottság 2022-ben valóban többször visszadobta a terveket, de végül 2022. májusában elvi támogatásról biztosította a projektet, azzal a feltétellel, hogy a beruházó településrendezési szerződésben vállalja az infrastruktúra kiépítését. Ez a szerződés tette lehetővé, hogy a Közgyűlés 2023. júniusban tárgyalja a kérdést – első fordulóban. Újabb csavar a történetben, hogy a testület a projektet elutasította, de a Főépítész ennek ellenére (!) tovább vitte azt hatósági egyeztetésre, így fordulhat elő, hogy most csütörtökön, azaz 2024. február 22-én a Közgyűlés dönthetne véglegesen a lakóparkról. A beruházó azonban még tavaly változtatott a terveken és a lakópark helyett egy munkásszálló építését határozta el. Ennek érdekében közvetlenül a Heves Vármegyei Kormányhivatalhoz fordult építési engedélyért.

A lakóparkkal ellentétben ilyen létesítményt ugyanis külterületi gazdasági övezetben is létre lehet hozni, tehát nincs szükség a terület átminősítésére, értsd az önkormányzatra. Így gyakorlatilag a beruházó meg tudta kerülni az önkormányzat bizottságát és a Közgyűlést is. Miután utánakérdeztünk ennek a Kormányhivatalnál, hamar kiderült, hogy az engedélyeztetési eljárás már elkezdődött és szomorú, de szinte biztos, hogy zöld lámpát fog kapni a beruházás – közgyűlési döntés ide vagy oda.

Az Egripost cikkében ezúttal Minczér Gábor alpolgármester kapta meg a szerepet, hogy már most elkezdje mosdatni a vezetést, no meg a főépítészt. A helyettes városvezető le is nyilatkozta, hogy

A városvezetés határozottan ellenzi a munkásszálló megépítését.

A nyilatkozatok terén mindig nagyon erős városvezetés azonban most is leragadt a cikkek, Facebook posztok és üres sajtóreakciók terepén, hiszen szinte minimális utánajárással sikerült kiderítenünk, hogyan is jutott keresztül az önkormányzaton az ügy anélkül, hogy bárki akadályt gördített volna elé, sőt!

A szerda délelőtti helyszíni bejáráson népes tiltakozó tömeg gyűlt össze. Megjelent a városvezetés is, középen Farkas Attila alpolgármester, tőle balra Kacsó János városi főépítész. Fotó: Mihály Péter // Egri Válasz

A városvezetés bár tudta, de nem tett semmit

Adott a lakópark építésének ügye 2022-ben, amit a közgyűlés elkaszált. Ezt követően a tulajdonos a Kormányhivatalhoz fordult a korábban is említett engedélyért. Ezután 2023 decemberében a Városképi és Urbanisztikai Bizottság ülésén Kacsó János városi főépítész a jegyzőkönyv tanulsága szerint egyértelműen elmondta: munkásszálló fog épülni a területen és ezzel nem tudnak mit kezdeni.

Ezt ráadásul a főépítész bizottsági felszólalása szerint megelőzte egy tervtanácsi ülés és jóváhagyás is, ahol szintén nem tettek semmit az alpolgármesterek, sem a főépítész, pedig a dokumentumok alapján mindannyian meghívottak voltak a tanácskozásra. Holott ekkor még lett volna idő cselekedni, de ehelyett a városvezetés tétlenül nézte és nézi azóta is, hogy a területen munkásszálló fog épülni, amiről még csak a lakosságot sem tájékoztatták.

Azt meg már hagyjuk is, milyen felelőssége van az ügyben annak a városi főépítésznek, aki szakmabéli vezetőként úgy vitte tovább a kérdést társadalmi egyeztetésre, hogy azt a Közgyűlés már tavaly júniusban (!) elutasította. Bár nem meglepő, hiszen a „flamingós-eset” óta tudjuk, hogy főépítész úr rettentően rugalmasan tudja kezelni a városképi és helyi építési szabályozást – ha akarja.

A megjelent illetékes szakemberek azt sem akarták megengedni, hogy a lakosok részt vehessenek a bejáráson, ami igen nagy zúgolódást váltott ki a jelenlévők körében. Fotó: Mihály Péter // Egri Válasz

Álságos és hazug előre menekülés

Összefoglalva: dokumentumok bizonyítják, hogy legkésőbb 2023 novemberében a város vezetése már tudott róla, hogy a Galagonyás utcában munkásszálló fog épülni, megkerülve ezzel az önkormányzati szabályozást és a Közgyűlési döntést is. Ám ahelyett, hogy az alpolgármesterek, a főépítész vagy éppen a szakértő Spisák aljegyző bármit is tettek volna ez ellen – egyeztetve például a Kormányhivatallal, kérve a lakosság támogatását és nyomásgyakorlását – inkább nem foglalkoztak az üggyel, sőt, homokba dugva a fejüket tovább erőltették a rég okafogyott lakópark építési terveket közgyűlésre.

Ennek kapcsán beszélgettünk helyiekkel a szerda délelőtti helyszíni bejáráson. A tiltakozók közt ott volt Lájer Krisztián is, aki tősgyökeres körzetben élő fiatalként és lakosként felháborodásának adott hangot a munkásszálló építése kapcsán.

Egyszerűen érthetetlen számomra, hogy a városvezetés, vagy a főépítész vagy bárki szakember az önkormányzat részéről miért nem vette a fáradtságot, hogy tájékoztasson minket, lakosokat arról már tavaly, hogy itt munkásszálló fog épülni. Mit ezt nem akarjuk, nem támogatjuk és nagyon sokan – szinte mindannyian lakosok – ezt így gondoljuk!

– szögezte le a fiatal városlakó. Hozzátette:

A hír megjelenése után természetesen utánakérdeztem én is barátoknál, ismerősöknél, akik szakmabéliek és egyértelműen elmondták, hogy az önkormányzat ha időben cselekszik még tavaly, akkor a Közgyűlés elé vihettek volna egy tervezetet, amelyben gyakorlatilag megtiltják új munkásszállók építését, létrehozását a város közigazgatási határán belül. Ezt mégsem tették meg, most pedig mi lakosok nem kapunk mást, csak a hümmögést és a mellébeszélést.

Lájer Krisztián születése óta a körzet lakója. Véleménye szerint felháborító, hogy egyáltalán munkásszálló akar valaki építeni a körzetbe, de az még inkább az, hogy a város választott vezetői ez ellen nem tettek semmit hosszú hónapok óta. Fotó: Mihály Péter // Egri Válasz

Lájer Krisztián kiemelte azt is, fiatalként párjával ők is itt tervezik a jövőjüket Lajosvárosban. Itt nőtt fel és itt is szeretne élni, de ha az ovik és bölcsik környékére ilyen létesítményeket enged meg a város felhúzni, akkor semmi sem garantálja majd számukra a kertvárosi nyugalmat és a biztonságot az amúgy is rossz közbiztonságú városban.

Egyértelműen látszik tehát, hogy a rendelkezésre álló több hónap alatt a városvezetés soron kívül előkészíthetett és a közgyűlés elé terjeszthetett volna egy olyan szabályozást, ami egyértelműen megtiltja a munkásszállók létesítését – ezt azonban mégsem tették meg. És ez az, ahol megjelenik a városvezetés igazi felelőssége! A parttalan hazugságokra és kommunikációra fecsérelt idő helyett fele ennyi energiával meg tudták volna akadályozni a városrész ellehetetlenítését. De nem tettek semmit!

Több képviselő is jelen volt a bejáráson, köztük Lajosváros déli részének képviselője, ifj. Sós Tamás (k). Mellette jobbra Lájer Krisztián. Fotó: Mihály Péter // Egri Válasz

Feltehetően még most sem szólaltak volna meg a kérdésben, de látva, hogy a város közéletének szereplői és a média elkezdett ráugrani a témára, most a szokásos forgatókönyv szerint Minczér alpolgármesterrel elmondatták, a házi lakájmédiával pedig megíratták, hogy ők itt sem tehetnek semmiről, sőt! Egyenesen tiltakoznak a megépülés ellen.

Kedves alpolgármester úr, nem most kellene a sajtóban fennhangon tiltakozni és másokra mutogatni, hanem tavaly novemberben kellett volna elkezdeni dolgozni az ügyön, tájékoztatni a lakosságot és érdemi lépéseket tenni az ellen, hogy egy újabb városrész kapjon a nyakába kitudja honnan érkező migránsmunkásokat.