„Történelmi históriák és természeti csodák – gyere és légy részese – a határtérség vonzerejének fokozása”. Ez a felirat várja a projekttáblán mindazokat, akik Szihalom főútján, a 3-as úton belebotlanak egy néhány faházból és kidobott hűtőgépekből álló telekbe. A szürreális látványra dr. Hadházy Ákos országgyűlési képviselő hívta fel a figyelmet közösségi oldalán.
Annyira megdöbbentett, hogy azonnal bementem a fideszes polgármesterhez tájékoztatást kérni. Ő elmondta, hogy a pénzből itt és Szlovákiában is felállítottak 5-5 db 10 négyzetméteres fa viskót és egy téglából épített budit, ezekben a “táborokban” a projekten belül kellett volna legalább egyszer gyerekeket csereüdültetni.
– írja a független országgyűlési képviselő bejegyzésében.
Ez utóbbira sajnos a polgármester, Bóta József Sándor tájékoztatása szerint nem került sor, mert a házikókban szlovák villanykapcsolók vannak beszerelve, amik állítólag nem felelnek meg a hazai szabványnak, úgyhogy nem volt ott még egy gyerek sem.
Persze ez kevésbé szembetűnő hiányosság vagy éppen probléma, mint az, hogy a gyermek tábornak nevezett telek gyakorlatilag úgy néz ki, mint egy elektronikus hulladék lerakó. A fotók tanúsága szerint a telken szanaszét pakolva működésképtelennek látszó háztartási gépek, például hűtőgépek hevernek a földön – mindenféle fedés vagy éppen alapozás nélkül. Ezzel kapcsolatban Bóta József polgármester azt mondta,
a kidobott háztartási gépek ideiglenesen vannak az udvaron, a lakosság adhatta le a régi gépeket, majd egyszer elviszik onnan őket.
Érti mindenki, majd egyszer elviszik. Persze ezzel „nincs is semmi gond”, vagyis nem lenne, ha a polgármester nem tette volna hozzá a képviselő kérdéseire válaszolva, hogy egyébként szerinte az úgynevezett kemping egy – most kapaszkodjanak! – „nagyon szép tájvédelmi körzetben épült meg”. A 3-as út mellett, körül bástyázva rossz hűtőkkel és bojlerekkel…
Mint bejegyzésében Hadházy írja, a község honlapján egyébként a projekt leírását is meg lehet találni, amit mi is átolvastunk. Abból kiderül, hogy a projekt költsége közel 60 ezer euró volt, aminek összege forintba átszámítva a mai árfolyamon közel 23 millió forintot jelent. A projekt leírásában a kedvenc mondatunk pedig ez:
A fejlesztés hozzájárul az érintett régiókban a látogatók számának növekedéséhez, mivel az infrastruktúra elérhető lesz iskolás csoportok, családok, baráti társaságok számára a projekt lezárása után is.
A helyzet az, hogy ez a projekt aztán biztosan nem járult hozzá sem a látogatók számának növeléséhez, sem máshoz, de az is biztos, hogy – mint azt Bóta József is megerősítette Hadházynak – még egyetlen iskolás csoport, család vagy éppen baráti társaság sem vette igénybe ezt a „kempinget”. Igénybe vették azonban sokan mások, akik rossz, már nem használt elektronikai hulladékukat rakták le a területen, nem gyengén csúnya látványt kialakítva így a településen áthaladók számára.
Bóta József és az ingyen diákmunka esete
Pedig Szihalmon fontos a látvány és a külsőség, hiszen a polgármester által megteremtett helyi Kemencés Napok rendezvény alapvetően a falusi turizmus fellendítését és a hagyományok őrzését szolgálja fesztivál-szerű keretek közt.
Saját egri éttermei mellett éppen ez volt az a rendezvény, amelyen az egyébként országosan ismert Bóta József Sándor polgármester ingyen dolgoztatta korábban – iskola gyakorlat címszó alatt! – az általa vezetett egri alapítványi vendéglátós középiskola diákjait. Erről ITT és ITT lehet olvasni részletesebben.
Az ügyből 2017-2018-ben országos botrány lett, számos tanár, szülő és azóta nagykorú diák is feljelentette a polgármestert, sőt voltak akik perközösségbe állva a mai napig küzdenek ellene az igazukért. Szemmel láthatóan sajnos kevés sikerrel, ugyanis 2017-2018 óta eltelt több, mint 6 év, Bóta József pedig még mindig szabadlábon van, sőt, annak ellenére, hogy el van tiltva a cégvezetéstől a település polgármesteri tisztségét is ellátja (!). Sőt, ha lehet hinni a falusi pletykáknak, megpróbálkozik egy negyedik ciklussal is annak ellenére, hogy 2019-ban ellenfelét csupán 8 szavazattal győzte le.