Jön a nyári időszámítás: vasárnap hajnalban állítjuk az órákat

blank

Ne felejtsd el! Március 30-án kezdődik a nyári időszámítás. Vasárnap hajnalban előre kell állítani az órákat. De vajon meddig kell még ezt csinálni? Mutatjuk a részleteket.

Március 30-án, vasárnap hivatalosan is elkezdődik a nyári időszámítás. Ez azt jelenti, hogy vasárnap éjjel 2 órakor 3 órára kell előreállítani az órákat – azaz egy órával kevesebbet alhatunk. Cserébe viszont egy órával tovább lesz világos, hiszen a Nap egy órával később nyugszik le.

Még mindig állítgatjuk az órákat – de meddig?

Bár az Európai Unió már 2018-ban döntött arról, hogy eltörli az évenkénti kétszeri óraátállítást, a végrehajtás azóta is várat magára. Az eredeti tervek szerint 2021-től már egységesen megszűnt volna az időátállítás, de a tagállamoknak azóta sem sikerült megegyezniük abban, hogy a téli vagy a nyári időszámítást tartsák meg véglegesen. Emellett az is kérdés, hogy melyik időzónához csatlakozzanak az egyes országok, hiszen Európán belül három különböző időzóna is használatban van.

A szakértők szerint mára több hátránya van az óraátállításnak, mint előnye. A gazdasági haszon elhanyagolható, viszont a biológiai óránkat megzavarja, ami sokaknál okozhat alvászavarokat, fáradtságot vagy akár komolyabb egészségi problémákat is.

A magyarok inkább a nyári időszámítást választanák

Egy korábbi közvélemény-kutatás alapján a magyar lakosság többsége a nyári időszámítás végleges megtartását támogatja, mivel így tovább marad világos esténként. Ez különösen a tavaszi és nyári hónapokban kedvez a szabadban töltött programoknak.

Hogy meddig kell még évente kétszer az óráinkat tekergetni, azt egyelőre nem tudni. Egyes előrejelzések szerint az óraátállítás eltörlése legkorábban 2026-ban valósulhat meg – de pontos dátum még mindig nincs a láthatáron.

Addig is: ne felejtsük el, március 30-án, vasárnap hajnalban előre kell állítani az órákat!