Invazív kaktuszok lepték el a pásztó-hasznosi Cserteri vár környékét. A BNPI önkéntesekkel távolította el a veszélyes növényeket, hosszú távú ellenőrzéseket tervezve a természet és műemlék védelméért.
Meglepő természeti jelenség borzolja a kedélyeket a Pásztó-Hasznos település határában: invazív kaktuszfajok lepték el a Várhegyen található Cserteri vár környékét, veszélyeztetve a térség természeti és kulturális értékeit.
A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság (BNPI) legfrissebb híradása szerint négy nem őshonos kaktuszfajt azonosítottak a hegyoldalban. A szakemberek szerint az egzotikus növények nem természetes úton kerültek a területre, hanem emberi közreműködéssel, feltehetően kerti ültetés vagy illegális lerakás útján terjedhettek el – mindez pedig súlyos következményekkel járhat a helyi ökoszisztémára.
A történelmi jelentőségű, 1951 óta régészeti, 1958 óta műemléki védelem alatt álló Cserteri vár környezetének védelme érdekében a BNPI önkéntesek bevonásával március 22-én nagyszabású eltávolítási akciót hajtott végre. Az akció során több mint másfél köbméternyi kaktuszt távolítottak el a területről.

A munka azonban itt nem ér véget. A természetvédelmi szakemberek több éven át tartó utóellenőrzéseket terveznek, hogy meggyőződjenek arról, nem sarjadnak-e újra a növények. Ha szükséges, injektálásos vegyszeres kezeléssel lépnek fel a makacs gyomok ellen, hogy megakadályozzák az újbóli terjedést.
Nem ez az első eset, hogy invazív kaktuszfajok hazánkban felütik a fejüket – 2023 nyarán már az Alföldön is dokumentálták ezek terjedését. A jelenség jól példázza, milyen súlyos problémát jelenthet az egzotikus növények felelőtlen telepítése, különösen természetvédelmi vagy műemléki jelentőségű területeken.
A BNPI felhívja a lakosság figyelmét: ne ültessünk idegenhonos növényeket természetközeli területeken, és ha invazív fajok jelenlétére gyanakszunk, haladéktalanul értesítsük a természetvédelmi szervezeteket. A természet védelme közös felelősségünk.