Országszerte drasztikus szinten fognak emelkedni a strandbelépők és egyéb szolgáltatások árai a víz- és a szennyvízdíjak emelkedése miatt, erről több országos hírportál és televízió is beszámolt a napokban. Az Eger Termál Kft-t kérdeztük, hogy mekkora áremelkedéssel is kell számolnunk a következő szezonban itt helyben, Egerben.
Országszerte meglepetést okozott a rendkívül nagymértékű víz- és szennyvízdíj áremelkedés a vállalkozások körében. A néhol ötszörösére emelkedő közműköltség jelentős terhet ró többek közt a fürdőhelyek, strandok üzemeltetőre is, akik ezt kénytelenek a jegyárakba beépíteni, így nem csoda, ha egyes fürdőkbe az idei szezontól luxust jelent majd a bejutás. Természetesen szűkebb hazánkat, Egert sem kerülte el az a hullám, ezért kíváncsiak voltunk rá, az idei szezontól mire számíthatnak majd az egriek vagy éppen a városunkba látogatók ha az Eger Termál Kft. által üzemeltetett strand, vagy éppen a Törökfürdő szolgáltatásait szeretnék majd igénybe venni.
Mennyire van kihatással a víz- és csatornadíjak emelkedése az Egri Termál- és Stranfürdő fürdő áraira? Terveznek áremeléseket?
2024. január elsejével jelentősen emelkedtek a közületi vezetékes ivóvíz és a szennyvízdíjak (620 Ft-ról 1864 Ft-ra m³-enként), ami országszerte nagy nehézségek elé állítja a fürdőszolgáltatókat. Az Egri Termál- és Strandfürdő azon szerencsés fürdők közé tartozik, melyek rendelkeznek saját kúthálózattal, azonban az éves vízköltségek jelentős részét így is a vezetékes ívóvíz szolgáltatás teszi ki. Az év eleji drágulás a már így is jelentős költséget a háromszorosára emelte, melynek finanszírozására tartalékokkal nem rendelkezünk. Éppen ezért ezt a jelentős mértékű költségnövekedést a többi fürdőhöz hasonlóan a jegyárakban vagyunk kénytelen érvényesíteni.
A Hvg.hu-n nemrégiben megjelent cikkben arról írnak, hogy 10.000 Ft alatt nem lehet majd strand belépőjegyet váltani a nyári forróságban. Hány százalékos árnövekedésre lesz szükség Egerben?
A Magyar Fürdőszövetség közleményétől eltérően a mi belépődíjaink meg sem közelítik a 10.000 Ft-ot, de egy 10-15 %-os emelést elengedhetetlennek tartunk. Célunk az, hogy ne a látogatóink fizessék meg a rezsiköltségek növekedésével fellépő többletkiadásokat, ezért hosszútávú megoldásokat keresünk.
Milyen terveik vannak a költségek csökkentésére, illetve milyen alternatív lehetőségek jelenthetnek megoldást erre a helyzetre? Mekkora beruházást jelentenének ezek?
A költségek csökkentése érdekében feltérképezzük, melyek azok a területek, ahol a vezetékes ivóvíz kiváltható kútvízzel vagy szürkevízzel. Jelenleg a Szent József forrás biztosítja több medencénk vízellátását. A kút szivattyúcseréjével és megfelelő vezérlés kiépítésével egy lényegesen jobban terhelhető és költséghatékonyabb forrással rendelkeznénk. Bár ez nagyságrendileg 20-30 milliós beruházást jelent, az elérhető megtakarítás az új vízdíjak ismeretében szintén jelentős lehet. Ehhez a meglévő vezetékes vízhálózatot szakaszolnunk kell, hogy a vizesblokkok vízellátása már saját hálózatról legyen megtáplálható. Természetesen egyes területek nem kiválthatók, így az ivóvíz szolgáltatást továbbra is biztosítjuk vendégeink számára. Mindezekkel együtt a megemelkedett költségek 25-30 %-os megtakarítását lehetne elérni a fejlesztésekkel.