Ma 67 éve történt az egri sortűz

Ma hatvanhat éve történt, hogy a Csiky Sándor és a Széchenyi utca sarkán karhatalmisták békés egri tüntetőkre lőttek. A korabeli források 11 halottról és 31 sebesültről számoltak be.

A vérbe fojtott tüntetést az emberi jogok napja alkalmából tartott sztrájk keretében rendezték 1956. december 12-én. A 48 órás munkabeszüntetést eredetileg a Budapesti Munkástanácsok kezdeményezték, az akcióhoz pedig csatlakozott Eger lakosságának a többsége is.

A sztrájk második napján a Széchenyi utcán 200-300 békés tüntető vonult fel, amikor az egri, illetve az időközben a megyeszékhelyre vezényelt füzesabonyi karhatalmista alakulat tagjai géppisztolyokkal a tömegbe lőttek.

22 évvel ezelőtt jogerősen is felmentették az egri sortűz per vádlottjait, így nem történt az ügyben felelősségre vonás.

Címlapfotó: archív (Nemes Róbert)

Az évforduló alkalmából ma délelőtt 11 órától az önkormányzat által szervezett ünnepségen emlékezett meg a város a tragikus eseményről. Az ünnepségen beszédet mondott Minczér Gábor alpolgármester aki az ilyen tragikus események kapcsán megerősödött összetartozás és az egriség fontosságát hangsúlyozta, hogy többen ne forduljon magyar a magyar ellen, és egri az egri ellen.

A beszédet követő imádságok után a városi intézmények, pártok és városi szervezetek, egyesületek helyezték el a megemlékezés koszorúit az emlékműnél.

Fotó: Egri Válasz