Ma van a magyar ápolók napja

Kossuth Zsuzsanna volt országunk első főápolónője, így tiszteletére 2014 óta, születésnapján február 19-én ünnepeljük magyar ápolókat.

Hazánkban Kossuth Zsuzsanna hősies, önfeláldozó, emberséges cselekedete volt az alapköve a hazai ápolás fejlődésének. Az első asszony, aki azzal szerzett hírnevet a hazának, hogy a harcban sérült katonák ápolását megszervezte. Olyan szellemi örökséget hagyott ránk, amely a ma és a jövő ápolója számára egyaránt példaértékű.

Magyarországon az ápolóképzés egyik legkiemelkedőbb alakja Kossuth Zsuzsanna (1817-1857), akinek nevét az országban több egészségügyi intézmény is viseli. Ő volt hazánk első országos főápolónője, aki tevékenységét Florence Nightingale-nél (brit ápoló, 1907-ben becsületrendet kapott munkásságáért) előbb kezdte meg, már az 1848-as harcokban megszervezte a hadisebesültek ellátását.

Az ápolói hivatás hitvallását a következőkben fogalmazta meg: „Egy legyen bennünk az akarat, felkeresni a szenvedést, s enyhíteni azt”.

Hazánkat illetően igen nagy a külföldi munkavállalás ezen a szakterületen, ezért az itthon dolgozó ápolókra többször annyi feladat hárul. Mindannyiunk érdeke lenne, hogy nagyobb megbecsülés, és megfelelő fizetés mellett végezhessék áldozatos munkájukat.

Köszönet mindazon ápolóknak, akik a betegeket az adott körülmények között ápolják, gondozzák, becsületük szerint!

Indexkép: Pixabay