December 25. karácsony, Jézus Krisztus emberi testben való születésének ünnepe, ami fura módon valamikor Krisztus előtt történhetett. Még az évszámot is nehéz megadni, a nap pedig annyira bizonytalan, hogy 365 az 1-hez, hogy valóban december 25. a jó dátum.
Karácsony az egyik legnagyobb keresztény ünnep, pontosabban a teológiában csupán a húsvét „előzi” meg, és Jézus Krisztus születésének dátuma a laikus világ számára is az év fénypontja – legalábbis a keresztény kultúrkörben biztosan. Karácsonyfa, család, ajándékozás – ma ezek állnak az ünnep középpontjában, de ez nem volt mindig így. Mit ünneplünk pontosan december 25-én, és honnan származik a dátum?
Téli napforduló, az igazi Nap
A korai kereszténység kimagasló ünnepe húsvét volt, Jézus kereszthalála és feltámadása, illetve pünkösd, a Szentlélek eljövetele. Jelentős ünnepnek ugyanis az égi születés számított, ezért találjuk a szentek ünnepét is haláluk, azaz mennybéli újjászületésük napján. Sőt, a test maga, mint a lélek halállal terhelt átmeneti szállása említésre méltatlan, szégyellni való volt, az első századokban ezért szinte fel sem merült, hogy Jézus emberi testben való születése egyáltalán üdvözlendő-e.
A keresztény teológia fejlődése során aztán levetkőzte a világi születéstől való ódzkodást, hiszen Jézusban az ige testté, húsból lévő testté vált. Kisebb keresztény csoportok ugyan már a „kezdetektől” megemlékeztek a születésről, majd ez egyre elterjedtebbé vált, a III. századtól pedig március végén, április elején ünnepelték.
Aranyszájú Szent János a IV. század végén minden más ünnep „anyaünnepének” nevezte Krisztus születését, majd zsinati határozat helyezte december 25-ére, a téli napforduló idejére. Itt szokás megemlíteni, hogy az egyház igyekezett úgy elnyomni a pogány ünnepeket, hogy „rátelepedett” a sajátjaival. A keresztény magyarázat szerint azonban szó sincs ilyesmiről, karácsony esetében.
Jézusban az új, igazi Nap kel fel a hosszú sötétség után, a pogány elem igaz jelentéssel újul meg.
Karácsonykor tehát Krisztus születését ünnepeljük, hagyományosan december 25-én. Előtte, december 24., a karácsonyfa állításának és az ajándékozásnak ideje, szenteste. Őseink számára ez még várakozással telt, egészen pontosan az egyszerű, böjtös vacsora után szenteste óráiban teljesedett be az ádvent minden várakozása. Ez a nap karácsony vigíliája (előestéje), nevezik karácsony böjtjének, egyébként pedig Ádám és Éva napja, a hagyomány szerint éjfélig tartó szigorú böjti nap. December 26., karácsony másnapja szintén fontos ünnep, Szent István első keresztény vértanú napja.
via 24.hu
Indexkép: PRINT COLLECTOR / GETTY IMAGES