„Az Egri vár és erődrendszer turisztikai célú fejlesztése” című projekt, a Nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogramban számos ponton visszanyerte régi szépségét, emellett pedig új funkciókkal is gazdagodott annak érdekében, hogy minél inkább megfeleljen kor turisztikai igényeinek.
A projekt 1,7 milliárd forint vissza nem térítendőeurópai uniós forrásból valósult meg, melyből Magyarország Kormánya 255 millió forintos hazai támogatás biztosított, és további 460 millió hazai forrással egészített ki.
Az Egri vár az 1552-es török ostrom visszaverésével a magyar történelem egyik legdicsőségesebb színtere, amelynek krónikája az általános iskolai oktatás során örök olvasmányként épül be a felnövekvő generációk tudatába, történelmi jelentősége miatt az ország egyik legkiemelkedőbb turisztikai látványossága.
A Nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogram céljainak megfelelően a műemlékhelyreállítás és az örökségmegőrzés alapvető szempontjai mellett, az Egri vár továbbra is egy olyan egyedi, a kor követelményeinek megfelelő, négy évszakos turisztikai attrakciót jelent, mely nem csak a hazai, de a külföldi turisták számára is vonzó célpont lehet a jövőben is – közölte a Dobó István Vármúzeum.
A pályázatnak köszönhetően megújult és biztonságosabb lett a Déli várfeljáró, létrejött egy korszerű, többfunkciós, a vendégforgalom kényelmét szolgáló fogadóépület.
A fejlesztés keretében újjáépült a Nemzeti Emlékhely egyik legfontosabb védműve a Varkochkapubástya, melynek belsejében 16. századi bútorokkal, fegyverekkel, használati tárgyakkal berendezett őrhely fogadja a várba érkezőket – hangzott el a projektzárón.
Az Egri vár egyik legfontosabb turisztikai-attrakciós elemeként a Zászlódombban kapott helyet egy 70 fős moziterem, kizárólag itt tekinthető meg Szász Attila filmrendező többször díjnyertes kisfilmje, az Eger 1552. Az alkotás a mai diákok szemével mutatja be az ostromot. A korabeli gasztronómiába enged betekintést a Cipóosztóház, ahol a korhű bútorok, konyhai eszközök, edények idézik fel az épület egykori funkcióját. A projekt keretében sikerül megszüntetni a Nagypince állagát erőteljesen veszélyeztető vizesedést, a műemlék új burkolatot, korszerű világítást is kapott. A műemlék felújítása a NÖF Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. vezetésével és két konzorciumi partner bevonásával, Eger Megyei Jogú Város Önkormányzatával és a Dobó István Vármúzeummal együttműködve, a Széchenyi 2020 program keretében valósult meg.
A projekt zárórendezvényét a Dobó István Vármúzeumban tartották. Mirkóczki Ádám polgármester nem jelent meg a rendezvényen, az önkormányzatot Farkas Attila alpolgármester képviselte, aki megköszönte a munkát a Dobó István Vármúzeum dolgozóinak.
Dr. Ringert Csaba, a Dobó István Vármúzeum igazgatója kiemelte, több, mint 210 millió forint értékben szereztek be eszközöket, mint például a mozi berendezése, a munkatársak formaruhája, 14 tematikus, a vár történetéhez illeszkedő viselet, múzeumpedagógiai eszközök, hiteles műtárgy másolatok vagy fegyverek, melyek részben működőek is, így az eddigi egy szakállas puska helyett a jövőben hét lesz.