Jelzett a szén-monoxid-érzékelő csütörtök reggel egy családi ház fürdőszobájában Egerbaktán, az Újtelep utcában. Az egri hivatásos tűzoltók mérőműszerei is kimutatták a gyilkos gázt a helyiségben, egy hibásan működő kazán közelében. Az egység értesítette a gázszolgáltatót, az ingatlan más fűtéssel is rendelkezett, lakosságvédelmi intézkedésre nem volt szükség. Az eset során a lakók nem szenvedtek szén-monoxid-mérgezést.
Idén 36 alkalommal mutatták ki otthonokban a mérgező gázt vármegyénk tűzoltói. Az eseteket során 6 ember szenvedett valamilyen mértékű szén-monoxid-mérgezést. 31 alkalommal már a telepített szén-monoxid-érzékelők jelezték, hogy a csendes gyilkos jelen van az ingatlanban. Ahol nincs érzékelő a veszélyforrás közelében, ott nagyobb esély van a tragédia bekövetkezésének.
A szén-monoxid egy színtelen, szagtalan, a levegőnél alig könnyebb, nem irritáló gáz. Azért veszélyes, mert megakadályozza, hogy a vér megfelelő mennyiségű oxigént szállítson, ezért másodpercek alatt eszméletvesztést okozhat, magas szén-monoxid-koncentráció esetén néhány percen belül a halál is beállhat. A szén-monoxidot sem az emberek, sem az állatok nem tudják kiszagolni, jelezni. Akkor keletkezik, ha beltérben nyílt láng van és a tűz környezetében nem megfelelő a levegő-utánpótlás. Ha elérhető a vízmelegítőnk, vagy fűtőeszközünk égéstere, látható a láng, akkor mindenképpen vásároljunk egy jó minőségű szén-monoxid-érzékelőt otthonra.
A katasztrófavédelem központi szerve rendszeresen közzéteszi a megbízható és a vizsgálatok során nem biztonságosan működő szén-monoxid-érzékelőkről készített kimutatásokat. A megbízható szén-monoxid-érzékelők listája a közelmúltban is bővült, illetve az alábbi linken megtekinthető:
A balesetek elkerülése érdekében javasolt a fűtőberendezéseinket minden évben szakemberrel átvizsgáltatni, továbbá a kémények javasolt ellenőrzési gyakorisága gázos fűtés esetén kétévente, szilárd tüzelés esetén évente egy alkalom.
Ha családi házban élünk, akkor a biztonságunk érdekében időpontot szükséges egyeztetnünk a kéményseprőkkel.
Választhatjuk az online ügyfélszolgálatot a kemenysepres.katasztrofavedelem.hu/ugyfelszolgalat oldalon az „időpontfoglalás” elektronikus űrlap kitöltésével
- Telefonon a 1818 -as számot tárcsázva
- E-mailben a [email protected] címen
- Írásban a BM OKF GEK részére címzetten a 1903 Budapest, Pf.: 314. címen
- Személyesen, nyitvatartási időben a vármegyei ügyfélszolgálati pontokon, Heves vármegyében ez Eger, Klapka György út 11 – A Heves Vármegyei Ellátási Csoportnál
A kéményseprő ősszel és télen is el tudja végezni a kémény ellenőrzését és ha szükséges, a tisztítását is. Aki még nem vette igénybe a magánszemélyek számára ingyenes kéményseprői szolgáltatást, még megteheti, hiszen az ellenőrzés rendszerességével sokat tehetünk a kéménytüzek megelőzéséért. Ilyenkor arra érdemes figyelni, hogy a kéményellenőrzés napján ne fűtsünk be, hogy a kéményseprőnek ne forró környezetben kelljen dolgoznia.
Fotó: Szőke Péter BM OKF