A Katona téri parkolóház ügye és az akörül kialakult politikai dulakodás mostanra jelentős mennyiségű 8 napon túl gyógyuló sérülést okozott Egernek és az egrieknek. Mégis, ez a harc még nem ért véget, hiába nyitott ki újra az épület és hiába fogadott el a Közgyűlés egy olyan megállapodást a tulajdonossal, mely minden szempontból előnyösebb volna a városnak. Jelenleg egy bizottsági vizsgálat zajlik, melyet a Városgazdálkodási Bizottság keretein belül folytat az önkormányzat és amely üléssorozat szerdán a soron következő, harmadik epizódjához érkezett.
A bizottsági ülés bár szabadon látogatható, érdekes módon szinte semmit nem lehetett sem olvasni, sem hallani arról, ami ott történt hétfőn. Nem voltak veretes polgármesteri facebook posztok, nem érkeztek meg a mindent is megmagyarázó egripost cikkek és valahogy a városvezetés egyetlen tagjának sem akaródzott telekiabálni középszerű és rettentő méltatlan stílusban a városi televíziót vagy a közösségi média videó szekcióját – pedig Farkas alpolgármesternek már TikTok csatornája is van!
E helyett tegnap reggel óta néma csend honol az ügy kapcsán. Ez a csend ki is tartott egészen ma délutánig, amikor is elsőként Orosz Lászlóné frakcióvezető posztolt közösségi oldalán egy viszonylag hosszabb beszámolót a bizottsági ülés tartalmáról. Ami fontos lényegi tényinformáció kiderült a bejegyzésből az a következő:
A polgármester részéről korábban igenis volt vételi szándék 426 millió Ft-os értékben. Korábban a polgármester egy harmadik félt, egy kft-t is kijelölt, hogy 720 millió Ft-ért megveszi a Parkolóházat. Korábban elindult egy közbeszerzési eljárás is a megvételre vonatkozóan, de ebből nem lett semmi, a folyamat eltűnt, megszűnt, elhalt és azóta sem tudni erről semmit.
Hogyan hogyan tűnhet el „szőrén szálán” egy közbeszerzési eljárás a 21. században egy megyei jogú város önkormányzatánál, azt nehéz volna kitalálni – de azért lennének tippjeink. Mindenesetre az inkább érdekes most számunkra, hogy mint arról a parkolóházat üzemeltető EVAT Zrt. korábbi, Mirkóczki Ádám által vezérigazgatónak megtett vezetője a bizottság és a képviselők kérdésére válaszolva elmondta, a likviditási adatok figyelembe vétele alapján
2020-ban igenis volt pénze az EVAT-nak és az önkormányzatnak is arra, hogy ha nem is külön, de legalább közösen megvásárolják a parkolóházat a mostani és a piaci árának töredékéért – ám ő erre vezérigazgatóként nem kapott utasítást.
Ez alapján egyértelmű, hogy ha anno 2020-ban a polgármester és a város vezetése teszi a dolgát és nem a különleges jogrend adta privilégiumokkal (és némely hivatali alkalmazottal) zsonglőrködnek a városháza kanapéin, akkor a város nem szenvedett volna el több száz milliós veszteséget. Lenne egy parkolóházunk és nettó tiszta hasznot termelne Egernek immáron harmadik éve. E helyett hála Mirkóczki Ádámnak több száz millióra rúg az okozott kár és még csak az újonnan megnyitott épület jelenlegi bérleti díjának kompenzációját sem hajlandó folyósítani az EVAT Zrt. számára, holott erre ígéretet tett a teljes közgyűlés, kamerák és az egriek jelenlétében néhány hónapja.
Orosz Lászlóné bejegyzéséből kiderült az is, hogy a polgármester most sem érezte fontosnak, hogy részt vegyen az ülésen és esetleg 4 év után számot adjon arról, mit is tett annak érdekében, hogy ez a probléma megoldódjon. Vagy éppen mit nem… Helyette jelen volt Minczér Gábor alpolgármester, aki a jelenlévő képviselők információ szerint az ülés elején arra a kérdésre, hogy miért nincs jelen újfent a polgármester annyit válaszolt:
Minek lenne itt?
Tetszenek érteni. Minek lenne itt. Hát nem?
Ha ezen tovább tudunk lendülni és még nem vágtuk falhoz a telefont, tabletet, laptopot vagy bármit amin olvassuk ezt a cikket, akkor érdemes azt is kielemezni, amit ezen kívül, jegyzőkönyvbe is mondott a polgármester általános helyettese. Miszerint ő „nem vett részt operatíve a parkolóházzal kapcsolatos munkában”, illetve, hogy azt nem érti, ha a polgármester nem csinált semmit egyesek szerint, akkor ezek az egyesek miért nem szóltak neki. Mert szerinte azzal, hogy a hivatal dolgozói és az irodavezetők ezt nem tették meg, megvezették a város vezetését. Ezt egyébként a résztvevők elmondása szerint többször is kihangsúlyozta.
Szóval volt pénz, de nem vette meg a város az épületet mert annak a vezetése nem így döntött, majd most amikor kiderül, hogy ez óriási marhaság volt, a felelős nem a város vezetése és a polgármester aki így döntött, hanem a városháza dolgozói, irodavezetői, ügyintézői, akik szerintük megvezették őket.
Gáláns, lovagias, úriemberekhez méltó viselkedés ez, meg kell hagyni. És persze azt is jó tudni, hogy ezt a várost nem a polgármester meg az alpolgármesterek vezetik, hanem a városháza dolgozói, irodavezetői. Legalábbis Spisák aljegyző és Minczér alpolgármester eszmefuttatása szerint. És hogy mit mondott el ennek kapcsán az aljegyző? Idézünk néhány részletet a képviselő asszony bejegyzéséből:
nem tudom”, „nem emlékszem”, „nem az én feladatom”, „nem volt pénz”, „feltételezem”, „gondolom, de nem tudom”, „próbálom megérteni”, „kapkodom a fejem
Csak akkor azt mondja már meg valaki, hogy minek volt ott?! Minek fizetjük mi egriek?!
Mindenesetre félre téve minden cinizmust ahogy Orosz Lászlóné is fogalmaz posztjában, valóban nevetséges és felháborító is egyben ez a tragikomikus helyzet. Négy év után ott tartunk, hogy a városvezetés, élén a polgármesterrel meg sem próbálja tagadni, hogy hibáztak, helyette leginkább azzal vannak elfoglalva, hogy minden felelősséget mások – például egyszerű hivatali dolgozók, köztisztviselők – nyakába varrjanak.
A bizottság munkája ezzel nem ért véget, az üléssorozat folytatódik néhány hét múlva. Akkor már talán a polgármesternek is lesz bátorsága megjelenni a bizottság előtt és nem az irodája homályában rejtőzve sms-ben instruálja az aljegyzőt vagy éppen az alpolgármestert, hogy mire mit mondjanak, válaszoljanak.