Az EVAT Zrt. háromnegyedéves beszámolója kapcsán kerekedett vita délután a közgyűlésen. A városvezetés és a polgármester állítása szerint az EVAT cégcsoport igazgatósága „dilettáns” és felelőtlenül gazdálkodnak, ezért Mirkóczki Ádám polgármester azt javasolta (ismét), hogy a közgyűlés cserélje le a tagokat és helyükre a Polgármesteri Hivatal öt dolgozója kerüljön be.
A polgármester szerint az EVAT bevételei súlyosan csökkentek az elmúlt évben, míg a bérre fordított kiadásai jelentősen nőttek, ez pedig egyértelmű jele annak, hogy a cégcsoport vezetése alkalmatlan a feladata ellátására. A városvezető szerint a legjobb lenne, ha a helyükre az általa kijelölt 5 hivatali dolgozó ülne be.
Szűcs Tamás vezérigazgató a képviselők kérésére elmondta, a bevételek csökkenése jelentős részben az Önkormányzat által vállalt finanszírozás visszatartásából következik, míg a bérek növekedésének oka többek közt az óriási mértékű infláció és a minimál bér emelkedése. Hozzátette, az EVAT jelenlegi vezetése igyekszik folyamatosan bért fejleszteni a dolgozóinak, de a cégnél az átlagkereset még így is több, mint 100 ezer forinttal alacsonyabb, mint az országos átlagbér.
A heves politikai érvelésekkel és odamondogatásokkal tarkított vitából egyértelműen látszott, – amit a képviselők szóvá is tettek a polgármester számára -, miszerint
a városvezetést ért kritika miatt a polgármester most az általa folyamatosan vegzált EVAT Zrt-n állna bosszút, miközben ezzel igyekszik elterelni a figyelmet arról a súlyos tényről, hogy a városvezetés elbukott 11 milliárd forintnyi fejlesztési forrást.
A képviselők végül szinte egységesen kihangsúlyozták, nem fogják támogatni a polgármestert abban, hogy „újfent a hivatalnokok szoknyája mögé bújva” próbálják meg kézivezérlésbe venni a városi cégcsoportot – mindezt azok után, hogy
a városvezetés eredményeinek mérlege számszakilag mínusz 11 milliárd forint.
Hozzátették, nem fognak ahhoz sem asszisztálni, hogy a polgármestertől függő, egzisztenciálisan kiszolgáltatott hivatali dolgozókat toljon a frontvonalba Mirkóczki Ádám, mindezt úgy, hogy ingyen várja el tőlük ezt a munkát.
Dr. Csetneki Attila képviselő végül név szerinti szavazást kért, hogy a voksolás után egyértelmű legyen mindenki számára, mely képviselők voltak azok, akik szavazatukkal hozzájárultak, hogy hivatali dolgozókat, köztisztviselőket hozzon kiszolgáltatott helyzetbe a város vezetése miközben szoros kontroll alatt tartaná a város vagyonkezelőjét úgy, hogy 11 milliárd forint fejlesztési pénz elvesztésért felelősek és még a felelősséget sem hajlandók ezért vállalni.
A képviselők végül elutasították az indítványt, a név szerinti szavazáson a városvezetés három tagja,
Farkas Attila, Minczér Gábor és Mirkóczki Ádám, valamint Földvári Győző és dr. Pócs Alfréd IGENT mondott a javaslatra, miszerint a polgármestertől függő hivatali dolgozók lássák el ingyen és bérmentve a cégcsoport vezetését.
Mirkóczki Zita, Bódi Zsolt, Császár Zoltán, Dr. Csetneki Attila, Juhász Ádám, Komlósi Csaba, Kovács Cs. Tamás és Lombeczki Gábor elutasították azt. Keresztes Zoltán, Oroján Sándor, Pápai Ákos és ifj. Sós Tamás tartózkodtak a kérdésben.
Érdekesség, dr. Csetneki Attila a név szerinti szavazáskor úgy fogalmazott,
NEM, az EVAT cégcsoport kézivezérlésére!
míg képviselőtársa, Lombeczki Gábor szavazata úgy hangzott:
A hivatal dolgozóinak védelmében, NEM!